Jak wybrać odpowiednie buty trekkingowe?
Właściwie dobrane i wygodne buty trekkingowe to podstawa każdej dłuższej wędrówki, ponieważ zapewniają odpowiednią ochronę stopy podczas wypraw turystycznych. Warto wziąć pod uwagę warunki panujące na terenie, gdzie chcemy uprawiać turystykę pieszą, ważny jest również planowany czas trwania wyprawy. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na kilka istotnych cech obuwia, o czym przeczytasz w tym materiale.
Niskie czy wysokie buty trekkingowe?
Najprostsza zasada doboru butów trekkingowych jest taka: masywne modele bardzo dobrze sprawdzą się podczas wymagających, zimowych wypraw w góry. Lekkie nadają się idealnie na piesze wędrówki po nisko położonych terenach.
Podczas sezonu wakacyjnego lepiej sprawdzą się lekkie, sztywne półbuty wyposażone w stabilną podeszwę. Tego typu buty sięgają kostki, zapewniają swobodę ruchów oraz są dostosowane do wypraw po płaskim, niewymagającym terenie.
W trakcie zimowych eskapad, warto wybrać buty wyższe, z wysoką cholewką. Powinny mieć grubą podeszwę lub być wzmocnione otokiem wykonanym z twardej gumy. Zabezpieczają stopy przed uderzeniami o kamienie, ponadto chronią kostki podczas wspinaczki. Wysoka cholewa idealnie zabezpieczy stopy przed śniegiem oraz wilgocią.
Jak dokonać właściwego wyboru?
Obuwie trekkingowe może być pół rozmiaru większe, ponieważ podczas pieszych wędrówek często używamy grubych skarpet, a stopy są zmęczone i puchną. Najpopularniejsze są buty z gumowym spodem podeszwy, które zapewniają dobrą przyczepność do podłoża.
Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są buty. Jeśli planujemy dłuższe wyprawy, zewnętrzna warstwa powinna być odporna na nasiąkanie. Poprawia to zdolności izolacyjne obuwia oraz chroni stopę przed przemoczeniem. Buty na wędrówki w bardzo wilgotnym terenie (szczyty górskie, wysoka i mokra trawa) powinny być wykonane z skóry nubukowej lub licowej w połączeniu z membraną.
Niezwykle istotna jest też sama konstrukcja butów. Śródpodeszwa złożona z części amortyzującej i elementów usztywniających, wpływa na zdolność buta do tłumienia wstrząsów powstających podczas wędrówki. Sztywność podeszwy powinna być tym większa, im trudniejsze tereny oraz szlaki wybieramy. Elastyczne podeszwy są odpowiednie na łagodne i krótkie wędrówki, wycieczki terenowe. Lekko usztywnione podeszwy sprawdzą się podczas rekreacji i turystyki górskiej na szlakach o umiarkowanym stopniu trudności. Mocno usztywnioną podeszwę powinniśmy wybrać, kiedy decydujemy się na wymagające trasy o długim stopniu trudności, a na naszą wyprawę zabieramy ciężki ekwipunek. Sklep Butomania oferuje szeroki wybór butów trekkingowych dla klientów o zróżnicowanych wymaganiach.