Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Idealne buty na trening – które wybrać?

2020-08-03
Idealne buty na trening – które wybrać?

Szukasz idealnych butów na trening? Niestety, nie ma jednego uniwersalnego modelu butów sportowych, które będą sprawdzać się równie dobrze podczas ćwiczeń fitness, podnoszenia ciężarów, jak i biegania na bieżni. Czasem warto wydać więcej na obuwie specjalistyczne, a czasem zwykłe markowe trampki męskie lub trampki damskie spełnią swoją funkcję doskonale! Na szczęście jest kilka wspólnych zasad, których należy się trzymać, wybierając buty na trening. Na co więc zwrócić uwagę, szukając butów na siłownię? Które modele są przeznaczone dla którego sportu? Oto nasz przewodnik po butach treningowych!

Buty a rodzaj treningu

Wybór odpowiedniego obuwia jest równie istotny, co sam przebieg treningu! Dobrze dobrane buty męskie sportowe Puma i innych producentów mają ogromny wpływ na ustawienie Twoich mięśni i stawów podczas wysiłku fizycznego – mogą więc albo wzmacniać Twój progres, a nawet łagodzić ból – albo wzmagać go. Co więcej, buty zapewniają ochronę podczas ewentualnych upadków, więc ograniczają ryzyko wystąpienia ewentualnych kontuzji! Niezależnie od tego, czy szukasz sportowych butów męskich, czy damskich, zobacz, na co zwrócić uwagę przy każdym z rodzajów ćwiczeń. 

Buty na trening do ćwiczeń siłowych

Jeśli stawiasz na trening siłowy z dużym obciążeniem, Twoje stopy wymagają maksymalnej stabilizacji. Buty do podnoszenia ciężarów czy crossfitu powinny mieć przede wszystkim płaską, twardą i niezbyt elastyczną podeszwę. Takie rozwiązanie zapewnia dużą stabilność, która jest na wagę złota podczas treningu z obciążeniem. Zwróć też uwagę na to, aby podeszwa nie była zbyt śliska – to znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji. Dobrze więc, aby nie była idealnie gładka, ale raczej wykonana z dobrej jakości gumy. Nie musisz jednak szukać profesjonalnych butów treningowych przeznaczonych wyłącznie do treningu siłowego. Jeżeli nie wykonujesz przy tym ćwiczeń cardio czy nie biegasz na bieżni, spokojnie wystarczą Ci markowe męskie trampki, na przykład kultowe Vans Old Skool męskie. Materiał obuwia powinien być lekki, wykonany z tkanin oddychających. Cholewka butów do ćwiczeń siłowych nie może być z kolei zbyt miękka, aby sztywno trzymać stopę we właściwej pozycji dla danego ćwiczenia. Zwróć jednak uwagę, aby nie była zbyt sztywna –może to bowiem utrudniać wykonywanie niektórych ćwiczeń. 

Jakie buty na trening fitness? 

Trucht, wyskoki, stepy i szybkie zmiany pozycji ciała podczas treningów fitness, cardio oraz tanecznych (np. zumby) wymagają wiele od naszych stóp. Dobre buty do ćwiczeń fitness muszą więc mieć podeszwę, która z jednej strony zapewni stopom stabilność, a z drugiej – nie będzie się ślizgać. Tutaj podeszwa nie musi być już aż tak płaska, co w przypadku obuwia na trening siłowy. Wybieraj buty treningowe z przyczepnym bieżnikiem. Niewielkie rowki w podeszwie są mile widziane. Dzięki temu unikniesz poślizgnięć na parkiecie w trakcie intensywnych ćwiczeń. Pomyśl też o amortyzacji (zwykle w formie poduszek bądź pianki). Obuwie z amortyzacją odciąża nasze stawy podczas ćwiczeń. Sama podeszwa powinna być w miarę elastyczna. Zwróć też uwagę na to, czy zapiętek butów sięga mniej więcej do Twojej kostki. Taka budowa buta treningowego doskonale chroni stawy skokowe, które w czasie ćwiczeń fitness są bardzo narażone na kontuzje. 

Buty do biegania na bieżni - które wybrać?

Szukając butów do biegania na bieżni, wybieraj buty… przeznaczone do biegania. Dziś producenci butów sportowych męskich i damskich doskonale wiedzą, jakie wyzwania stoją przed biegaczami. Większość modeli obuwia do biegania została zaprojektowana tak, aby zapewniać nam pełną kontrolę ruchów, stabilność oraz amortyzację jednocześnie. Niektóre z nich mają dodatkowe usztywnienia, nieco grubszą amortyzację (na przykład grubą piankę wewnątrz buta) lub niski spadek pięty – pamiętaj jednak, że są to tylko dodatki. Jeśli nie jesteś pewny, jakie buty będą dobre dla Twoich stóp, zacznij od klasyki. Przede wszystkim szukaj modeli butów, które będą lekkie (odpadają tutaj buty na ciężkich, płaskich i sztywniejszych podeszwach, dedykowane dla ćwiczeń siłowych). Podeszwa powinna zapewniać stabilizację oraz przyczepność. Co to znaczy w praktyce? Oznacza to chropowate taśmy, a także nieregularne wypustki na bieżniku. Wybierając model butów do biegania na bieżni, zwróć też uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest cholewka – powinny mieć bowiem wentylację, która zapewnia termoregulacje podczas ćwiczeń i zapobiega poceniu się stóp (najczęściej jest to rozwiązane przewiewną siateczką). Dobra wkładka w butach do biegania na siłowni jest też prawidłowo wyprofilowana do stopy. To kolejna ochrona ciała przed kontuzjami!

 
Szukając butów na siłownie, nie sugeruj się ich wyglądem. To, czy pasują Ci do stroju na trening to sprawa drugorzędna. Przede wszystkim skup się na tym, jaki rodzaj ćwiczeń będziesz wykonywać. Niestety, nie ma uniwersalnego modelu butów, idealnego dla każdego sportu. Odpowiednio dobrane obuwie sportowe męskie lub damskie to nieodłączny element prawidłowego treningu – tuż obok poprawnego wykonywania ćwiczeń, odpowiedniej rozgrzewki i rozciągania. Nie warto o tym zapominać.
pixel